Geometrik Desenli Halı Nedir ve Hangi Modellerden Oluşur?

Geometrik Desenli Halı Nedir ve Hangi Modellerden Oluşur?

  Halıların üzerindeki desenler halının estetik şıklığının önemli bir göstergesi olarak öne çıkmaktadır. Halı üzerindeki desenler uzun zamandan bu yana farklı anlamlara da yorulmuştur. Özellikle Türk sanatları arasında yer alan halı ve kilim dokumacılığında geometrik desenli halı, birçok alt anlama sahiptir. Geometrik şekiller, bugün birçok halı türünde görülmektedir. 

  Geometrik Desenli Halı Nedir?

  Ev dekorunda odanıza farklı bir haya katmanıza imkan sağlayan geometrik desenli halılar hem düzenli hem de düzensiz şekillerle özel bir tasarıma sahiptir. Kare desenli halılar, ince çizgileri veya kare şekilleri mekanınıza benzersiz bir karakter kazandırabilir. 

  Geometrik halılar, üçgenler, dikdörtgenler veya diğer çokgenler gibi figüratif olmayan desenleri taşıyan halılardır. Daire, çizgi veya birçok farklı şekil desen olarak bu halılarda bulunur. Ayrıca geometrik desenlere sahip halılar çeşitli renklere sahiptir, bu da tarzınıza ve evinizin dekoruna uygun mükemmel halıyı bulmanızı kolaylaştırır.

  Geometrik Desenli Halı Modelleri Nelerdir?

  Geometrik şekillere sahip halılar modası geçmeyen, büyüleyici ve göz alıcı olarak tarif edilebilir. Bu yüzden geometrik desenli halılar her iç mekan için oldukça ideal bir son dokunuş olarak görülür. 


  Özellikle oturma odası ve salon mobilyaları ile tam bir uyuma sahip olan geometrik desenli halılar güçlü bir estetik yöne sahiptir. Geometrik desenli halılar; sahip oldukları şekle, üretildikleri hammaddeye ve boyuta bağlı olarak modeller arasında değişkenlik gösterir.


  Geometrik halı kategorisi çok geniş olup birçok farklı desen ve trend oluşmaktadır. Geometrik motifler daireler, çizgiler, elipsler, üçgenler, dikdörtgenler veya çokgenler gibi soyut, temsili olmayan şekillerdir.


  Geometrik halı modellerinde renk seçeneği de belirleyici bir faktöre sahiptir. Özellikle siyah, beyaz ve gri geometrik desenli halı modelleri sık tercih edilen renk seçenekleri olarak öne çıkmaktadır. 

  Geometrik Desenli Halılar Nerelerde Tercih Edilir?

  Geometrik şekilli halı evin herhangi bir odasında kullanılabilir. Halının baskılı, dokuma veya kilim olması herhangi bir öneme sahip değildir. Bu yüzden geometrik şekle sahip bir halıyı dilediğiniz odada kullanabilirsiniz.


  Geometrik şekilli halılar, özellikle salon ve oturma odalarındaki mobilyalar ile tam bir uyuma sahip olabilir. Farklı renklerin ahengi ile oturma odanızı veya salonunuzu şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 


  Ayrıca mutfak, yatak odası ve koridor için tercih edeceğiniz halı modellerinde de geometrik halı desenli halılar iyi bir tercih olabilir. 

  Geometrik Desenli Halı Nasıl Yıkanır?

  Geometrik desenli halılar elbette hem evde hem de halı temizleyicisinde kolaylıkla yıkanabilir. Ancak halınızı yıkamadan önce mutlaka periyodik olarak süpürmeniz gerekiyor. Özellikle yün ve tüylü halılarda süpürme işlemini çok daha sık bir şekilde yapmanız gerekiyor. 


  Halınızı yıkarken mutlaka halı temizliği için uygun olacak bir deterjan seçiniz. Daha sonra ılık bir su ve halıya zarar vermeyecek bir bez yardımıyla halınızı silebilirsiniz. Ayrıca bazı halı modelleri makinede de yıkanabilir. Çamaşır makinesine halınızı atmadan önce mutlaka hangi derecede ve programda yıkanacağına bakınız. 


  Dijital baskılı halı modelleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen linke tıklayın, ölçüler hakkında detaylı bilgi alın.