6 Metrekare (6 m2) Halı En Çok Nerelerde Tercih Edilir?

6 Metrekare (6 m2) Halı En Çok Nerelerde Tercih Edilir?

  Halı boyutlarında oldukça popüler olan 6 metrekare halı, hemen hemen birçok odada tercih edilmektedir. Hemen hemen tüm halı modellerinde tercih edilen bu tür, özellikle orta ve büyük boyutlu odalarda tercih edilmektedir. Dokuma, baskılı ve fabrika üretimi birçok 6m2 halı modellerinden evinizin dekorasyonu için dilediğinizi tercih edebilirsiniz. 


  6 Metrekare (6 m2) Halı Ölçüsü Nedir?

  6 metrekarelik bir halı ölçüsü, 3 metreye 2 metre şeklindedir. 6 metrekare halı ölçüsü özellikle büyük ve orta boyuttaki salonlar için ideal bir kullanım imkanı sunmaktadır. Çok büyük metrekareye sahip noktalarda iki veya daha fazla 6 metrekarelik halı tercih edebilirsiniz. 6 m2 halı ölçüsü için yapabileceğiniz bazı tercihler şöyle sıralanabilir;


  • Odanın Boyutları: Odanın genişliği ve uzunluğu, halının boyutunu belirlerken dikkate almanız gereken en önemli faktörlerdir. 6 metrekarelik halı seçiminde odanın küçük boyutlarda olmamasına dikkat ediniz. Halının odanın zeminini tamamen kaplaması genellikle tercih edilmemektedir. 6 metrekare salon halısı birçok salon ile doğrudan uyumlu olabilir.

  • Mobilya Yerleşimi: Halıyı yerleştireceğiniz alanı belirlerken mobilyalarınızın yerleşimini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Eğer bir oturma odası veya yemek odası gibi bir alanı 6 metrekarelik halıyla kaplamak istiyorsanız mobilyanın halı ile uyumunu sağlamanız gerekmektedir. 

  • Stil ve Tasarım: Halı seçerken metrekarenin yanı sıra odanın stilini ve tasarımını da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Örneğin, modern bir odada düz renklere sahip bir halı tercih edebilirsiniz. Eğer odanıza daha fazla renk ve desen eklemek istiyorsanız, desenli veya dokulu bir halı seçebilirsiniz. Gri halı modelleri 6 m2 sıkça tercih edilen stiller arasında yer almaktadır.

  6 Metrekare Halı Çeşitleri Nelerdir?

  Hemen hemen tüm halı modelleri istenilen ölçüde üretilmektedir. 6 metrekare modelleri ve fiyatları birçok farklı türe sahiptir. Bu çeşitler şu şekilde sıralanabilir;


 • Shaggy Halı Modelleri

 • Shaggy halılar, benzersiz dokuları ve görünümleri nedeniyle bir odaya çeşitlilik katar. Ayrıca dokunulduğunda inanılmaz derecede yumuşaktırlar, bu da onları üzerinde yürümeyi keyifli ve serin havalarda ekstra rahat hale getirir. Sıcak tutan yüzeyleri evlerin sıcak kalmasına imkan sağlamaktadır. 


 • Kilim Modelleri

 • Türk kültürünün kadim parçalarından biri olan kilimler, bugün dünyanın birçok noktasında tercih ediliyor. Hemen hemen tüm odalarda tercih edilen kilimler özellikle 6 metrekarelik boyutları ile salonlarda da önemli bir dekorasyon parçası olarak tercih ediliyor. 6 metrekare kilim ayrıca büyük teraslar için de iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.


 • Yün Halı Modelleri

 • Yün halılar dayanıklı dokuları, doğal ürünle üretilmeleri ve kaliteleri ile salon halılarında vazgeçilmez bir parça olarak öne çıkıyor. 6 metrekare yün halı fiyatları halının kalitesine bağlı olarak doğrudan değişkenlik göstermektedir. Yün halılar salon veya büyük odalarda uzun yıllar kullanılabilir özelliğe sahiptir. 


 • Dikdörtgen Halı Modelleri

 • 6 metrekarelik halılar dikdörtgen olarak üretilmektedir. Dikdörtgen halılar hemen hemen birçok oda ile uyumlu bir halı şekli olarak öne çıkmaktadır. Dikdörtgen halılar, nispeten geniş olan odalar için en iyisidir. TV sehpası veya sehpa gibi kare mobilyalarınızla da yüksek bir uyuma sahiptir. 


 • Geometrik Desenli Halı Modelleri

 • 6 metrekarelik halılar birçok desenle de üretilmektedir. Bu desenler arasında geometrik şekiller sıklıkla öne çıkmaktadır. Geometrik desenler son zamanlarda giysilerden duvar kağıdı stillerine kadar her yerde karşımıza çıkıyor ve halılar da bunun bir istisnası değil. Geometrik bir halı, nötr tonlar ve eşyalarla dolu olduğunu düşündüğünüz odanıza kişilik katmanın harika bir yolu olarak öne çıkıyor.


  6 Metrekare Halı En Çok Nerelerde Tercih Edilir?

  6 metrekare halılar genellikle orta ve büyük genişlikteki ortamlar için tercih edilebilir. Halının türüne bağlı olarak hemen hemen uygun genişlikteki birçok noktada bu halıları tercih edebilirsiniz. 6 metrekare yazlık halı özellikle dış mekan olarak geniş balkon ve teraslarda tercih edilebilir. 


  Ayrıca halının yıkanabilir, kaymaz ve antibakteriyel oluşuna bağlı olarak ilgili odaya 6 metrekarelik bir halı seçimi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin düzenli ve güvenli bir oda için 6 metrekare kaymaz halı iyi bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. 


  Eviniz için birçok özel halı modeli ve ölçüsü hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için linke tıklayabilirsiniz.