Yorgan 

Ev tekstilinin en önemli öğelerinden biri olan yorganlar özellikle kış aylarında tercih edilir. İnsanları sıcak tutmak için kullanılan yorgan birçok çeşide sahiptir.

Yorgan Çeşitleri Nelerdir?

Yorganlar üretildikleri malzemeye göre çeşitlilik gösterir. Belli başlı çeşitler şunlardır:

1) Yün Yorgan: Hayvan yününden yapılan yün yorganlar geçmişten beri en çok kullanılan yorganlardır. Doğal olduğu için ısıyı her tarafa eşit yayan yün yorganlar her mevsim kullanılabilir özelliktedir.

2) Kaz Tüyü Yorgan: Hafif özelliği ile rahatlatıcı olan bu yorgan fazla nemi içine hapseder. Havalandırıldığında içine emdiği nemi dışarı atan bu yorgan ısı değişimlerinde vücudu korur.

3) Bambu Yorgan: Doğal selülozdan yapılan bambu yorganlar yumuşak ve hafif özelliktedir. İçeriğindeki kun maddesi nedeniyle alerji karşıtıdır. Terletmediği için yaz aylarında kullanıma uygundur.

4) Mikrofiber Yorgan: Sentetik elyaftan yapılan bu yorgan çeşidi kırışmayan dayanıklı bir çeşittir. Mevsimlik kullanıma uygun olan mikrofiber yorgan yumuşak bir dokuya sahiptir.

5) Anti Stres Yorgan: Elyaf dolgudan yapılan bu yorganın dış yüzeyinde karbon fiber iplikler bulunur. Bu sayede strese neden olan negatif yüklerin vücuttan atılmasını sağlar.

6) İpek Yorgan: Liflerden ve katmanlardan oluşan ipek yorganlar fazla ısıyı dışarı atan çeşittir. Terleme şikayetini ortadan kaldırır.

7) Pamuk Yorgan: Daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında tercih edilen pamuk yorganlar terlemeyi önler. Yün yorganlara göre daha az sıcak tutan bu çeşit ısı yalıtımı yapar.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.