Namazlık Kullanımı Ve Türleri

Namazlığın toplumda yaygın olarak kullanılan bir eşya olduğunu belirtmek gerekir. Dini bir simge olması nedeniyle kişiler açısından oldukça önemli görülmektedir. Özellikle ileri yaşa sahip kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Somut bir eşya olmakla beraber manevi bir anlam taşımaktadır.

Namazlık Kullanım Alanı

Namazlığın kullanımı geçmişten günümüze taşınmış bir miras olmaktadır. Dini simge olmasının yanında kültürel bir boyuta da sahiptir. Çoğu kişinin evinde bu eşyaya rastlamak mümkündür.

Camilere boydan boya halılar serilmektedir. Bu halılar namazlık olarak adlandırılır. Namazlığın kullanım alanlarından biri olan camiler, söz konusu eşya ile her daim temiz tutulmaktadır. Çünkü hiç kimse camiye abdestsiz girmemektedir. Abdest esnasında temizlenen el ve ayaklar, caminin temiz kalmasını sağlamaktadır.

Namazlıkların başka kullanım alanı ise evlerdir. Hemen hemen her evde bu eşya kullanılmasa bile mevcuttur. Daha önce de belirtildiği üzere kültürel bir amaca da hizmet etmektedir. Genç kızların çeyizlerinde olmazsa olmaz eşyalardan biri namazlıktır. Evlerin haricinde ofislerde, kuran kurslarında, hastanelerde ve hatta bazı iş yerlerinde dahi bulundurulur.

Namazlığın Türleri Nelerdir?

Halı kategorisi içine yerleşen namazlığın türleri ortaya çıkarılmıştır. Bu türlerden kasıt renk, model, ebat ve kullanım biçimi olmaktadır. Bazı namazlıklar kişilerin boy ölçüleri baz alınarak uzun ve geniş ebatlarda üretilmektedir.

Çocuklar için özel olarak tasarlanan namazlıklar vardır. Bu namazlıklarda çocuğun namazını eğlenceli bir hale dönüştürmek için farklı malzemeler kullanılır. Elbette çocuk ölçüleri dikkate alınarak üretilir. Üzerine çeşitli resimler çizilmekte ve daha yumuşak dokularda işlenmektedir. Böylece namaz çocuk nezdinde daha eğlenceli bir vakte dönüşmektedir.

Namazlığın bir başka türünü hastaneler, Kur'an kursları ve camiler için özel üretilenler oluşturur. Çünkü bu mekanlara tekli namazlıklardan ziyade halı görünümüne ve dokusuna sahip namazlıklar serilmektedir. Bu sayede birden fazla kişi bir arada namaz kılabilmektedir.

Kişiler için özel tasarlanan namazlıklardan da söz etmek gerekir. Kişinin çeyizi için veya hediye amaçlı istediği tasarım ürünlerinden biri namazlıktır. Bu ürünler özenle hazırlanmakta ve müşteriye sunulmaktadır.

Geleneksel adetler de namazlığın türlerinde etkili olmuştur. Örneğin süs eşyası niteliğinde duvara asılan namazlıklar bulunur. Bu namazlıklar anı zamanda kutsal bir eşyanın duvarda sergilenmesi amacını da taşır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.