Oturma Odası İçin Halı Neden Önemlidir?

Oturma Odası İçin Halı Neden Önemlidir?

01 Şubat 2021

Oturma odası için halı seçimi, odada bulunan diğer eşyalarla uyum ve göz yormayacak şekilde seçilmelidir. Oturma odasında yer alan eşyaların dizaynı da oturma odası halısı ebat ve boyutunu belirleyecektir. Yuvarlak, dikdörtgen ya da oval halı yani hangi şekil seçilecekse önce eşyaların dizaynı göz önünde bulundurulmalıdır. Daha sonrasında da halı enine ve boyuna göre düzenlenmelidir.

Oturma Odasına Uygun Halı

Oturma odası evde, ev bireylerinin ya da dışarıdan gelen misafirlerin en çok vakit geçirdiği alandır. Bu kadar vakit geçirilen yerin göz yormaması ve şık olması yeğlenir. Zeminin boş kalmaması, dekorasyonun tamamlanması gibi sebeplerle halılar evlerde yer alır. Evin dekorasyonuna göre halı rengi seçmek de önemli noktalardan biridir.

Oturma Odasında Olabilecek Halı Türleri

Klasik halı, son yıllarda en çok tercih edilen türdür. Genelde ahşap zemin üzerine uygun olup yer aldığı ortama yumuşak renklerle bir uyum bırakır. Yamalı halı, bir diğer adı "patchwork" olarak bilinen yamalı halı, canlı renklerin halının üzerine baskılanması demektir. Son yıllarda oldukça popüler olarak kullanılan halı türüdür. Kontrast yaratan halı, üzerinde renkli ve yuvarlak olarak bulunan bir süslemeyle bilinir. Kontrast zıt anlamına gelen bir kelimedir. Koyu tonların ağırlıklı olduğu oturma odasında açık renkli kontrast halının serilmesi ortamda zıtlığı aynı zamanda uyumu sağlar.

Tercih Edilen Diğer Türler

Halı olarak kullanılan bir diğer tür ise etnik halılar; çağdaş ve yaratıcılığı ile birlikte etkileyici bir görünüm yaratmaktadır. Yuvarlak halı, genelde daha küçük oturma odalarında tercih edilmektedir. Yemek masası altlarında da kullanılan bu halıların ebat ve şekle girmesi diğer halılara nazaran daha zordur. Büyük halı ise adından da anlaşıldığı üzere büyük oturma odalarında tercih edilir. Geniş oturma odalarında, kullanılan eşyalar ortamı çok kaplamayacağı için büyük halıların tercih edilmesi de bir diğer ihtimaldir.

Halı İçin Renk Seçimi

Evin her yerinde olduğu gibi oturma odasında da renkler büyük önem arz eder. Oturma odasında bulunan perde, koltuk takımı, orta sehpa ya da diğer oturma eşyalarının halı ile denge sağlaması önemlidir. Uyum içerisinde ya da kullanılan renklerle birlikte renk geçişi sağlanan odalarda ahenk ve uyum iç içedir. Evin oturma odası duvarının rengi dahi halı seçiminde önem taşır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.