Filtre (0)
Toplam 2283 ürün görüntüleniyor.

Oda Tipine Uygun Halılar

Halı modelleri; yuvarlak, kare, dikdörtgen ve yolluk şeklinde alt kategorilere ayrılmaktadır. Yuvarlak halı, küçük alanlarda kullanılmaya uygun ve bulunduğu yeri geniş gösteren halı çeşididir. Kare halı, yuvarlak halıya nazaran daha geniş alanlarda kullanıma müsaittir. Dikdörtgen halı, geniş oturma odalarında çokça tercih edilen bir halı türüdür. Yolluk ise evin diğer alanlarında (mutfak, salon koridoru gibi) kullanıma uygun halı çeşididir. Bunların yanı sıra oda tipine uygun halılar modellerini inceleyelim.

Odaya Uygun Halı Çeşitleri

Oturma Odası Halısı: Oturma odası evde en çok vakit geçirilen alan olduğundan dolayı, bu oda için uygun halı seçmek en önemlisidir. Ev geniş bir odaya sahipse olabildiğince büyük bir halı tercih edilmelidir ancak ev küçük bir oturma odasına sahipse odada bulunan eşyaların ayak kısımlarına gelecek genişlikte bir halı bulunması önemlidir. Oturma odası halısı seçerken halının yıkanabilir nitelikte olması da bir diğer önemli özelliktir.

Yatak Odası Halısı: Yatak odasında konfor ve rahatlığın sağlanması için geniş halı tercihi uygundur. Kişinin zevkine hitap etmezse odada iki tane küçük halı kullanabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer husus ise yere serilen halı ile odanın duvarı arasında en az 15 cm, en fazla 45 cm bulunmasıdır. Bu odada halı, odada bulunan tüm mobilyaların altına girmesidir. Eğer yatak odası küçükse komodin hariç diğer eşyaların altında halı olabilir. Genellikle yumuşak dokulu halılar tercih edilmelidir.

Salon Koridoru Halısı: Salon koridorunda çoğumuzun da bildiği gibi kullanılan halı türü yolluklardır. Yolluklar taşıması kolay ve yıkanabilirdir. Koridora göre halının boyu değişebilir. Eğer koridor çok uzunsa iki tane yolluk art arda sıralanıp kullanılabilir.

Yemek Odası Halısı: Yemek odası ev bireylerinin çokça vakit geçirdiği odalardan biridir. Peki, sizce yemek odasında yemek masası altına halı serilmeli midir? Dekorasyonun tamamlanması, odada bir bütünlük sağlanması isteniyorsa elbette serilmelidir. Dikkat edilmesi gereken husus, rahat hareket edebilen yapıda olması ve sandalyeye takılmayacak şekilde olması gerekir.

Çocuk Odası Halısı: Diğerlerinden farklı olarak hijyenik bir yapıya sahip olması gerekir. Kim çocuğunun hijyenik bir ortamda kalmasını istemez ki? Bu yüzden leke tutmayan, kir toplamayan ve kolay yıkanabilir özellikte halılar seçilmelidir.

Banyo Halısı: Suya teması sürekli olacağından bu halılar, suya dayanıklı olmalıdır. Banyoda daha çok paspas türü halı çeşitleri kullanılır. Yerde kaymayan bir yapıya sahip olmalıdır.

Halı Çeşitleri Nelerdir?

Shaggy, patchwork, deri, vintage, tasarım, düz, modern, klasik, etnik gibi birçok halı çeşidi vardır. Bunları odalara uygun halı modelleri diye kategorilere ayırmıştık. Bunların haricinde modern ve klasik oturma odalarında kullanılır. Vintage eski dönemlerde daha çok tercih edilen ve canlı renkleri barındıran halı türüdür. Patchwork kumaş birleştirme tekniği olarak da bilinir. Shaggy basımı konforlu, diğerlerine göre nispeten temizliği zor halı türüdür.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.