Modern Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

Modern Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

26 Ocak 2021

Modern halılar farklı desenlerle, kesimlerle evlerinde modern bir görünüm kazandırır. Halının geometrik biçimde kesilip çeşitli desenlerin verilmesiyle oluşan halı biçimidir. Günümüzde hemen hemen her evde bulunur. Modern halıların en çok tercih edilen modeli salon halılarıdır. Modern salon halıları odanın ortasına konulan dikdörtgen biçimde olan halılardır. Bu halılar odanın tamamını kaplamaz. Genellikle çiçek, orman, dağ vb. desenleri bünyesinde barındırır. Bunun yanı sıra modern salon halılarının dekorasyon açısından büyük önemi vardır.

Modern Halıların Malzemeleri Nelerdir?

Bu tarz halılar halıcılarda, alışveriş merkezlerinde, internet satış sitelerinde bulmak mümkündür. Lakin halı alırken dikkatli olunmalıdır. Halı deyip geçmeyin mutlaka hangi iplikten yapıldığını araştırılmalıdır. Halılarda seçerken akrilik, polyester ve bambu ipliklerinin kullanıldığı halılar tercih edilmelidir. Kimi halılarda kullanılan ipliklerin sağlığa zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Modern Halı Fiyatları Nelerdir?

Modern halılar neredeyse her fiyata ve her bütçeye uygun bulmak mümkündür. Ama dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan ipliğin çeşididir. Ucuz gözüken halılar çoğunlukla sentetik iplikle yapılmaktadır ve sağlığa zararlıdır. Halıda kullanılan ipliğe, halının kalitesine, halının desenine ve renklere göre farklılıklar gözükmekte olup ayrıca değer almak daha doğru olacaktır.

Modern Halılar

Çocuk odaları banyo gibi halının kaymasından korkulan yerler için uygun halılar bulunmaktadır. Post halı diye geçen halılar kaymaz ve son zamanlarda modadır. Bunun yanı sıra makinede yıkanabilme kolaylığı sunar. Post halılardan bulamazsanız çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Basit gibi gelse de modern halılarda renk tercihi önemlidir. Kapalı ve dar yerlerde koyu renkli halılar kullanılması doğru değildir. Çünkü kapalı alanda kalma korkusu olan insanlar koyu renge karşı daha hassas tepkiler gösterirler. Açık renk kullanmak o yeri daha geniş göstererek bu korkuyu bir nebzede olsa azaltır.

Modern Halılar Nasıl Yıkanmanmalıdır?

Yıkanma derecesi halıya göre değişir. Ama genellikle yirmi dokuz ila otuz üç derece arasında yıkanmaktadır. Pamuk içerikli halılarda yumuşatıcı kullanılmaz. Yumuşatıcı kullanıldığı durumlarda halı sertleşir aynı dokunma hissiyatını oluşturmaz. Halıların kalitesi yıkanma şeklini temizliğini etkileyeceğinden dolayı halı ile ilgili mutlaka bilgi alınmalıdır.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.