Kültür Ögesi Olarak Kilim

Kültür Ögesi Olarak Kilim

12 Şubat 2021

Kültür ögemiz olan kilim, Türk dokuma tarihinin öznesi durumundadır. Kilim; sedir, döşeme, divan gibi yerlere serilen halı gibi de kullanılabilen çeşitli renk ve türdeki dokumalara denmektedir. Bazen halı ile aynı anlamda kullanılsa da farklılıkları mevcuttur. Bu içerikte kilimin tarihi, kilim önemi, kilim ile halı arasındaki farklar ve kilimin nereden temin edilebileceği hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Kilimin Tarihi

Kilime ilk olarak tarih sahnesinde İran, Anadolu ve Kafkasya'da rastlanmaktadır. Kilim kelimesi köken bakımından incelendiğinde Farsça bir kelime olduğu anlaşılmaktadır. Göçebe yaşamdan dolayı hayvancılıkla geçinen aileler kilim dokuyarak herkes tarafından tanınmasını sağlamışlardır. İlk zamanlarda halı gibi bir çok ihtiyacı karşılarken günümüzde dekoratif olarak sergilenmektedir. Türk-İslam kültürünü en iyi yansıtan ögelerden biri olan kilim Selçuklu döneminde de dokuma teknikleri yönünden ön plana çıkmaktadır.

Kilimin Özellikleri ve Önemi

Kilim ve halı Türkler tarafından geliştirilmiş bir sanattır. Zamanla tanınan kilim ve halılar sadece Orta Asya'da kalmayıp Dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. Gerek kilim dokuma gerek kilim kullanımı olarak şüphesiz Çin'de dahi olsanız Türk kilim dokumasına dair ipuçları yahut kalıntılar görmek mümkündür.

Günümüzde Avrupalıların Türk kilimine ilgisi halen Bursa ve civarında halı kilim dokuma tezgahlarında üretimini sağlamaktadır.

Ülkemizde kilim denilince akla gelen belli başlı şehirler bulunmaktadır. Bu şehirler:

Bursa

Gaziantep

Afyon

Manisa

Malatya

Kastamonu

Bitlis

Van

Kayseri

Kilimler genellikle dokunduğu yerlere göre isimlendirilse de kilimin yapıldığı aşirete, köye ya da motife göre de isimlendirilmektedir. Örnek olarak; Yörük, Eşme, Drişin, Aynalı ve Yollu olarak verilebilir.

Kilim ve Halının Arasındaki Farklar

Çoğunlukla aynı işlevler için kullanılsa da belirli farklar bulunmaktadır:

Halıda üç adet düğüm ögesi vardır fakat kilimde düğüm ögesi bulunmamaktadır.

Kilim sadece dik tezgahta dokunur halıda ise bu tekniğe göre değişmektedir.

Kilimin arka ve ön yüzünde aynı renkler mevcutken halıda bu durum değişebilmektedir.

Genellikle incelendiğinde kilime göre halı yapmak daha güç ve zahmetli bir iştir. Buna sebep olan halı dokumasında kullanılan karmaşık ve güç tekniklerdir.

Nereden Kilim Alabilirim?

Kilim ve halı olarak aranılan her şey hali.net sitemizde mevcuttur. İstediğiniz ebat ve renkte çeşit çeşit kilimler size bir tıklama kadar yakın.

https://www.hali.net/kilim

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.