Klasik Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Klasik Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

02 Mart 2021

Evinize en uygun halıyı seçerken ilk olarak halıyı hangi amaç ile alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Ülkemizde yüzlerce çeşit halı bulunmasına rağmen en çok tercih edilen halı çeşitleri arasında klasik halı gelir. Evlerinizde en önemli eşyaların başında gelen halılarınız evinizin dekoru için çok önemli ve tamamlayıcı bir unsurdur.

Ülkemizdeki insanlar genelde ilk olarak duvarlarının boyalarının rengini seçerler. Daha sonra mobilyalar ve süslemeler konusunda tercihlerini yaparlar. Ve daha sonra halı seçimine geçerler fakat bunların arasında en kıymetli şey halıdır. Bu yüzden ilk olarak halı seçimini yapmak daha doğru bir seçenek olacaktır. Çünkü alışverişe çıktığınız zaman dilediğiniz renkte ve desende mobilyalara, perdelere rastlamanız mümkündür. Fakat değerli bir halıyı istediğiniz zamanda istediğiniz renk, desen veya şekilde bulamayabilirsiniz.

Klasik Halılar Nasıl Kullanılmalıdır?

Eğer eviniz genel olarak şık, sade bir şekilde dizayn edilmişse evinize uygun olarak klasik bir halı alabilirsiniz. Klasik halılardan kastımız belli bir şekilde kalıplaşmış motiflerden oluşan ve çok fazla kullanılan halılardır. Seçtiğiniz klasik halının kaliteli bir el dokuması olduğunu anlayabilmek için yünün kalitesine bakmanız gerekmektedir. Bunlar dışında kullanılan yün lifinin uzunluğu, elastikliği ve parlaklığı çok önemli detaylardandır. Bir halının kalınlığı halının kalitesini belirlemede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Klasik Halıları Nerelerde Kullanabiliriz?

1 ) Salon Halısı

Banyo halısı el dokuma ve makine halısı olarak salonlarda kullanılır. Klasik halılar en fazla salonlarda tercih edilir.

2 ) Yolluk Halı

Yolluk halısı koridor, antre ve mutfak gibi alanlarda tercih edilir.

3 )Paspaslar

Paspaslar sert liflerden oluşan paspasların genelde birçok tarzı bulunmaktadır.

4 )Mutfak Halısı

Mutfak halısı lekeye ve kirlere dayanıklı, yıkanabilir ve kaymaz olmalıdırlar. Mutfaklarda en boy ölçüsüne göre yolluk da tercih edilebilir.

5 )Çocuk Odası Halısı

Çocuk odası halısı sağlık koşullarını sağlamalı ve leke tutmayan bir halı olmalıdır. Bunun dışında yıkanabilir bir halı olmalıdır.

6 ) Balkon Halısı

Balkon halısı hava şartlarına ve güneşe dayanıklı olan halılardır.

7 ) Banyo halısı

Balkon halısı kaymayan, suya dayanıklı, yıkanabilir hafif halılar olmalıdır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.