Filtre (0)
Toplam 32 ürün görüntüleniyor.
626,4 TL'den başlayan fiyatlarla!
669,6 TL'den başlayan fiyatlarla!
1 2

Karabağ Halıları

Dokuma halıları seven pek çok sayıda kişinin her zaman için ilk tercihi Karabağ halısı modelleri olmaktadır.

Karabağ Halısı

Karabağ halısı modelleri başta Karabağ olmak üzere pek çok yerde dokunabilir. Bu bölgeler; Moldovya, Erzurum dahil olacak şekilde Anadolu'da birçok yer olmaktadır. Genel olarak koyu zemin üzerine çok renkli floral motifler ile beraber dokunmuş ve ya genelde duvar halısı olarak da kullanılmıştır. Buna ek olarak insanların duygularını, ruh hallerini aktardıkları, el emeğinin bu tam olarak emsalsiz olan örnekleri, doğaçlama modelleri ve de zarif motifleri ile zamansız olan birer sanat eseri olmaktadır.

Karabağ Halısı Nerede Dokunur?

Karabağ halısı Kafkasya’nın güneyinde kalan Ermeniler ve de Azerbaycan Türklerinin çok uzun yüzyıllarca da bir arada birlikte yaşadığı bir bölgeden gelir. Bu bölgede çok eski olan bir halı dokuma olan geçmişine bağlı olarak da tarihi kayıtlar içinde 13. yüzyıla kadar uzanır. Karabağ halı ve de halı modelleri tümü genel olarak çok büyük boyutlarda yapılır. Bu halı modellerinde genellikle zeminin renkleri kırmızı ve ya siyah renk olur. Kırmızı ve ya siyah olan zeminler üzerine de birde yeşil, kahverengi, pembe ve ya sarı gibi pek çok canlı cıvıl cıvıl renk ile motifler dokunmuştur. Genel olarak da Karabağ halılarında kullanılan yaygın olan desenler şu şekildedir. Bunlar; gül, çiçek ve de bitkiler şeklinde yer alır. Böylece bazı halılarda bahçe temasına, insan temasına ve hayvan figürlerine de rastlanabilir.

Karabağ Halı Fiyatları

Karabağ yöresinde yapılmakta olan halı dokumacılığı günümüz koşullarında oldukça azalmıştır. Ancak koleksiyonumuzda bulunan halılar eski dönemlere ait olan halılardır. Bunlar çok değerli oldukları için Karabağ halı modellerinin fiyatları da çok değişken olur. Ayrıca bu modeller dokunduğu dönemleri de yansıtmaktadır. Eskiden dokunan bu halılar, yeni dokuma olmadığı için de gün geçtikçe azalmaktadır. Buna ek olarak birer koleksiyon objesi haline de geldiği ve de nadir oldukları için bu Karabağ halılarının fiyatları oldukça yüksektir. Bu nedenle de bu özel Karabağ halıların dokunmasına göre de fiyatları çok fazla değişkenlik göstermektedir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.