922,90 TL
Ücretsiz Kargo

922,90 TL
Ücretsiz Kargo
Havlu


Havlu çok eski zamanlardan beri kullanılan ve hayatın her anında olan bir araçtır. İyi bir havlu her zaman önemlidir. Özellikle evlerde, bürolarda, işyerlerinde ve el yıkanılan nice yerde havlu kullanılır. Zira ıslak olan yüzeyi üste sürerek kurutmak hem hijyenik değildir hem de kabalıktır. Her şeyden öte havlunun yumuşak olması en önemlisidir. Bundandır ki evde havlular uygun sıcaklıkta yumuşatıcı da koyularak yıkanır ve yumuşaklıkları korunmaya çalışılır. Yine iplikleri çok uzun olan havlular daha ıslak yüzeyleri kurutmakta başarılıyken iplikleri kısa olan havlular el, saç gibi sadece nemli veya ıslak yüzeyleri kurutma konusunda başarılıdır. 

Havlu Nedir?

Havlu, bir sıvı ile temas etmiş ıslak zeminleri kurulamak amacıyla kullanılır. Bir kumaş parçası olan havlu üzerinde sıvıyı daha kolay emmesi için sık dokunmuş ip parçaları vardır. Yine havlu ile yapılan ovalama hareketi ile zemin daha kolay kurulanabilir. Ancak havlu çoğunlukla vücut için kullanılır. Tüm bunlarla birlikte havlu deyince akla sadece bir kumaş parçası gelse de aslında kağıt havlu da havludur. Gene kullanım amacı olarak havlu eli veya yüzü silmeye hizmet eder. Temizlik bezi gibi yüzey temizliğinden ziyade vücuttaki ıslaklığı veya muhtemel kirle teması engeller. Kağıt da olsa kumaş da olsa tüm havluların ortak özelliği pürüzlü zeminlerinin olmasıdır.

Havlu Tarihçesi?

Havlu, tarihçesi çok eski bir malzemedir. Doğrudan havlu kullanılmamış olsa bile eski dönemlerde de paçavralar kullanılmıştır. Havlusu ile nam salmış ilimiz Bursa ilimizdir. 18. yüzyıl başlarından itibaren el tezgahlarında dokunan havlu çeşitli amaçlara göre üretilir. Dokuma yöntemini 15. yüzyıl Osmanlı saraylarından almışlardır. Bursa dünya havlu üretiminde önemli bir yere sahiptir. Eskiden genelde hamamlarda yoğunlukla kullanılan havlu ketene benzer. Dokuması günümüzdeki gibi değildir. 1941 yılında Bursa da modern havluculuk teknikleri ile üretim yapılan Havluculuk Kooperatifi kurulmuştur. Bursa halen havlu sektöründe dünyada önemli bir yere sahiptir. 

Havlu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Havlu kişisel bir malzememdir. Dolaysıyla bir ailedeki tüm bireyler tek bir havluyu paylaşmamalıdır. Bu sağlık açısından oldukça tehlike arz eder. Özellikle yüz havlusu içlerinde en önemli olanıdır. Çünkü yüzdeki akneler üzerindeki tüm bakteriler, yine yüzü yeterince temizlenmeyen birinin bakterileri aynen havluya geçer. Bir başkası aynı havluya yüzünü sildiği an bu sefer o bakteriler yüzünü silen kişiye geçer. Örneğin uçuğu çıkmış birinin yüzünü sildiği havluya yüz silinirse sabaha kesinlikle uçuk çıkarılır. Her şeyden de öte kişisel havlu dahi mutlaka 3 günde bir yıkanmalıdır. Çünkü havlu kurulama amacına hizmet ettiği için nemlidir. Nemli ortamda bekletilmesi veya uzun süre yıkanmaması çok tehlikeli bakterilerin türemesine sebep verir. 

Havlu Modelleri 1: SOLİD HAVLU 

Solid havlu modelleri her evin banyosunda kullanılan düz havlulardır. İşlemeleri yoktur, varsa da genelde harf işlemesi olur. Tek renktirler. Banyoda el havlusu veya yüz havlusu olarak kullanılırlar. Zaten "solid" kelime anlamı olarak "sık", "sağlam", "pek" demektir. Solid havlular da bu anlamla örtüşerek sık dokunmuş, iplikli havlulardır. Banyolar da en sık kullanılan havlulardır. Aynı şekilde çeyizlere de sıklıkla koyulan bir havlu türüdür. Yine otellerde de en çok kullanılan havludur. Solid havluda önemli olan yumuşaklığını korumaktır. Bunun için uygun sıcaklıkta özel yıkanmalıdırlar. 

Havlu Modelleri 2: BAMBU HAVLU 

Bambu havlular da en ilgi gören havlu modelleri arasındadır. Özellikle misafirler için ideal olan bambu havlular genelde sade ve tek renklidir. Emme gücü yüksektir ancak solid havlular bu konuda daha iyidir. Uzun ömürlü olmasına karşın solid havluya nazaran daha ince olması kaynaklı misafirler için ideal bir havludur. Ancak ıslaklığı daha çabuk emmesi yönünden de solid havlulardan daha iyidir. En çok tercih edilen havlulardan olan bambu havlular sadelikleri ile banyoya adeta dinginlik getirir. 

Havlu Modelleri 3: YÜZ HAVLUSU 

Yüz havlusu en önemli havlu modelleri arasındadır. Hele ki hassas cilt yapısı olanların en çok dikkat etmesi gereken noktadır. Zira yüz en kolay bakterilerden etkilenen bölgedir. Aynı şekilde beli bir örtü ile kapatılmadığı için de gün boyu ortadadır. Yine yüz kişinin karakteridir. Yüze gelecek bir hasar kişiyi özellikle psikolojik yönden etkiler. Yine yüzde göz gibi hassas ve korunması gereken organlar vardır.

Göze gelecek bir zarar çok daha büyük zorluklara sebep olabilir. Bu yüzden yüz havlusu çok önemlidir. Yüz havlusu kişisel kullanımdır ve kimseyle ortak kullanılmamalıdır. Bambu havlular yüz kurulaması açısından idealdir. Son olarak mikro çizikleri önlemek adına yüz havlusu mutlaka yumuşak olmalıdır. Yüzde kaşınmaya sebep olursa o havluyu derhal bırakın. 

Havlu Modelleri 4:EL HAVLUSU 

El havluları da bir diğer havlu modelleri içerisinde olan havludur. El havluları da tıpkı yüz havluları gibi kişisel kullanımdır. Kimse ile paylaşılmaması gerekir. Paylaşılma halinde havlu mutlaka uygun sıcaklıkta yıkanmalıdır. El havlusu için bambu havlu idealdir. Zira el yıkandığında üzerindeki ıslaklığı bambu havlu çarçabuk emecektir. Yine el havlusunun kimler tarafında kullanıldığına da dikkat edilmelidir. Eli mantarlı birisi kullandıysa havlu mutlaka temizlenmelidir. Aynı şekilde ailede ortak kullanılıyorsa havlu günde bir değiştirilmelidir.

Havlu Modelleri 5: BANYO HAVLUSU 

Banyo havlusu genelde takım halinde satılan havlu modelleri arasındadır. Banyo havlusu satımında takımda bornoz, saç havlusu, vücut havlusu, yüz havlusu birlikte olur. Banyo havlularının en önemli özelliği ıslaklığı kolay emer yapıda olmalarıdır. Genelde desenli olarak satılırlar ve çok yumuşaktırlar. Kalın olan banyo havluları solid havluya benzerler. Özellikle banyo sonrası çok ıslak olan saçı bir banyo havlusu ile kurutmak idealdir. Bu sayede solid havlu ile çok yakın bir yapıya sahip olan saç havlusu saçtaki tüm ıslaklığı alır. Aynı zamanda banyolarda şıklığı yakalamak adına banyo havlularının önemli ve ikonik bir yeri vardır. 

Havlu Modelleri 6: PEŞTAMAL&PLAJ HAVLUSU 

Plaj havluları ebat olarak oldukça büyüktürler. Deniz sonrası vücuttaki tüm suyu kurutmak ve kimi zaman da sahilden dönerken bir üst olarak kullanılır. Aynı zamanda plaj havluları sahilde şezlongun üzerine sermek için de kullanılır. Plaj havluları kısa tüylü ve incedirler. Tüm bunlara rağmen en az solid havlular kadar da sık dokunmuşlardır. Bu yapıları sayesinde suyu çarçabuk emerler. Plaj havluları aynı zamanda renkleri ve farklı desenleri ile de oldukça eğlenceli havlulardır. Yine yumuşaklığının korunması için mutlaka talimatlara uygun şekilde yıkanmalıdırlar. 

Havlu Modelleri 7: AYAK HAVLUSU

Banyo sonrası veya özel olarak ayaklar yıkandıktan sonra haliyle ıslak olurlar. Her türlü banyolar çoğunlukla nemli yerler olduğu için yerde mutlaka bir ıslaklık vardır ve dolayısıyla ayak da ıslanır. Ayak havluları bunu engellemek adına idealdir. Ayak havluları oldukça yumuşak, kaymaz tabanı olan, renkli ve esprili havlulardır. Özellikle banyoda zeminin ıslanmasını engellemek için idealdir. 

Havlu Fiyatları Ne Düzeydedir? 

Belli bir ortalamaya sahip olan havlu fiyatları hiçbir zaman uçuk değildir. Her bütçenin elvereceği düzeydedir. Elbette ki havlu fiyatları konusunda yükselmeye neden olan başka etmenler de vardır. Genelde havlu fiyatları kenar işlemeleri dolayısıyla yükselir. Zira bu işlemler el işlemeleridir. Bu işlemelerin hepsi kültür hazinesinin temsilcisi niteliğindedir. Yine el işlemesi ve makine işlemesi olmasına göre de havlu fiyatları değişiklik gösterir.

Yine kullanılan kumaş da, dokuma yöntemi de havlu fiyatları için birer etmendir. Zira kimi havlunun kullanım alanları daha sık bir dokumayı gerektirirken kimisi gerektirmez. Plaj havluları ıslaklığı daha iyi emerken banyo havluları emmez. Bu durumda ikisinin de aynı fiyata satılması da beklenemez. Dolayısıyla havlular faktörler doğrultusunda en uygun fiyat belirlenerek satılır. Hiçbir zaman da çok pahalı olmaz. 

Havlu Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Kumaş havlu modelleri ve kağıt havlunun kendine göre avantajları vardır. Ancak kağıt havlu her zaman tek kullanımlıktır. Zaten bu yüzden toptan satışı yapılır ve birim başı fiyatı uygundur. Yine hijyen yönünden de tercih edilebilirdir. Özellikle yüz silmek konusunda en sağlıklısıdır. Ancak kullanım alanı her zaman bunlar ile sınırlıdır. Oysaki kumaş havlunun kullanım alanı çok geniştir. Geniş yüzeylerde, vücut gibi, kuruluğu sağlamak için idealdir. Yine yüz gibi hassas bölgelerde kağıt havlular mikro çiziklere neden olabilecekken yumuşak kumaş havlular neden olmaz. Kumaş havlunun aynı zamanda suyu emme kapasitesi de çok fazladır. Aynı zamanda kumaş kaynaklı olarak da parçalanmaz. Yine kumaş havlu başka her türlü temizleme ve kurutma alanında da kullanıma elverişlidir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.