Halının Tarihi

Halının Tarihi

04 Şubat 2021

Halı, Türklerle özdeşleşmiş, eski zamanlarda çadırları, günümüzde evleri sıcak tutmak amacıyla zemine serilen bir dokuma türüdür. Günümüzde bazı evlerde özellikle doğu bölgelerinde duvarlara da asılmaktadır.

Halının Tarihçesi

Dünya tarihinde bilinen ilk halı Türkler tarafından Orta Asya’da dokunmuştur. Bilinen ve günümüze ulaşabilen en eski halı örneği Pazırık Halısıdır.

İlk zamanlarda zemini sıcak tutmak amacı ile hayvan postları kullanılırken, nüfusun da giderek artmasıyla birlikte hayvan postları yeterli gelmemeye başlamıştır. Bu nedenle hayvan postlarına benzer yaygılar üretmeye çalışılmıştır. Zamanla içine desen ve motiflerinde eklenmesiyle halılar dokunmaya başlanmıştır.

Halı Çeşitleri

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte pek çok halı çeşidi ortaya çıkmıştır. Halılar, üretim şekillerine göre, dokularına, stillerine, kullanılan iplik türlerine, kullanım alanlarına ve şekline göre sınıflandırılmaktadır.

Üretim şekillerine göre makine de ya da el de üretilen halılar vardır.

Dokularına göre ise, gerçek ya da suni derinin işlenmesi ile üretimi gerçekleştirilen, kullanması zor ve yüksek fiyatlı deri halılar, alt kısmı düz üst kısmı ise uzun tüy ile dokunması yapılan pelüş halılar, yama şeklinde dokunan patchwork halılar ve Shaggy halılar, stillerine göre klasik, modern, vintage ve retro halılar bulunur.

Kullanılan iplik türlerine göre; yün, akrilik, polyester, pamuk ve ipekten dokunmuş halılar vardır.

Kullanım alanlarına göre halılara bakıldığında banyo halısı, salon halısı, mutfak halısı gibi halı çeşitleri bulunur.

Şekillerine göre ise; yuvarlak, oval ve dikdörtgen halılar vardır.

Halı Dokuma

Halı dokuma da kullanılan tezgahlar, kirkitli dokuma tezgahları ve mekikli dokuma tezgahları diye ayrılır.

Halı dokumada iki düğüm çeşidi kullanılır. Türk düğümü(simetrik düğüm) ve İran düğümü (asimetrik düğüm). Türk düğümü halının daha sağlam kalmasını sağlayan bir düğümdür. Çünkü halının tüyleri dökülse bile düğüm açılmaz. İran düğümünde ise düğümün ucu olmadığı için ipler çözülmeye başlar. Halının yapısı bozulur.

Makine dokuması olan halılar el halısına benzer şekilde makineler tarafından dokunur. Makine halılarında el halılarından daha az renk kullanılır. El halılarında çeşitli renkler oluşturabilmek için ipler kökboyası ile boyanır. Böylece pek çok farklı renk ortaya çıkar.

Günümüzde Türkler de ve Doğu ülkelerinde halı önemli bir ev eşyası olarak evlerin odalarını ve duvarlarını süslemektedir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.