Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

12 Şubat 2021

Anadolu'daki uygarlıklar, uzun yıllar boyunca güzel ve el dokuması olan halılar kullanmışlardır. Bulunan en eski halı MÖ 5. yüzyıla aittir. Tarih boyunca çeşitli Türk Devletleri tarafından yaratılan mimari eserler ve resim, minyatür, heykel, yazı, halı, maden ve deri gibi süsleme sanatları, Türk Devletinin devamlılığını gözler önüne serme ve, Türk medeniyetinin büyüklüğünü vurgulamak bakımından emsalsiz örneklerdir.

Orta Asya'dan beri süre gelen hayvancılık ve hayvanlardan elde edilen yünün işlenmesi, halı dokumasına karşı teşvik eden en büyük unsurlardan biri olmuştur. Türkler Anadolu'ya oradan Avrupa'ya, Kafkaslar'a ve Balkanlar'a, Irak, İran ve Mısır'a kadar yayılmış ve yerleştiklerinde halıyı ve halı işlerini de beraberinde götürmüşlerdir. Kısaca Türkler nereye yerleşmişlerse, oturmuşlarsa orada halı, kilim, işçiliği artmıştır.

Günümüz Halıları ve Dekorasyon

Halı denilince ilk aklımıza salonda kullanılan halılar gelir. El dokuması veya makine halısı olabilirler. Günümüz de ise Evimizin önemli ve tamamlayan bir parçası olan halılar dekorasyonda büyük bir rol oynar. Halı seçimi yapmadan önce mobilyaların ve diğer eşyaların mevcut konumuna dikkat etmek gerekir. Eğer ki modern tasarımlı bir dekorasyona sahipseniz klasik bir halı bu tür deorasyona pek uymaz, o yüzden uyumlu tercihler yapmaya özen göstermeliyiz. Kısacası salonun boyutu, eşyalar ve dekorasyon stili gibi pek çok kriter göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutfak ve Yatak Odası

Rahatlığın merkezi ve kendi özel alanımız olan yatak odasında ise dokusu yumuşak, konforlu bir halı tercih edilebilir. Yolluk ve ya büyük bir halı kullanılabilir. Peki evlerimizde sıklıkla yoğun bir tempoda olduğumuz mutfakta ne tür bir halı tercih etmeliyiz derseniz kolayca yıkanabilen ve leke tutmayan kayma yapmayan yolluk halılar kullanılabilir.

Tabi mutfağın dekorasyonu ve şekli halının boyutunu ve rengini de etkileyecektir. Bu yüzden mutfakta ağırlıklı olan renk hangisi ise onu tercih etmek daha mantıklı olabilir. Birçok halı modelleri mevcut olduğundan seçim yapmak artık gittikçe zorlaşmıştır. Özellikle modern dekorasyonda kullanılan ve daha Anadolu motifli halılar yavaştan ön plana çıkmaya başladı. Evin havasını tamamen değiştiren bu halılar evdeki sıcak ortamı destekleyici yapıları vardır. Nerede kullanırsanız kullanın banyo, mutfak, balkon, koridor fark etmez ve eve canlılık katar.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.