Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

26 Ocak 2021

Halılar kültürümüzün önemli bir parçasını oluştururlar. Bunun yanı sıra evin ısınmasında ve evin havasını değiştirmektedirler. Evlerde sıcacık bir ortam oluşturmanın en temel adımı halı seçimidir. Eskiden el ile dokunan halılar zaman içerisinde teknolojik gelişmelerin yaşanmasına bağlı olarak makine ile dokunmaya başlanmıştır. Makine üretimi sayesinde birçok renk, desen ve kalitede halıya rahatlıkla ulaşmak mümkündür.

Halı Çeşitleri Ve İşlevleri Nelerdir?

Halılar kullanım yerlerine göre ve işlevlerine göre belirli sınıflara ayrılmaktadır. Otellerde kullanılan halılar bakteri üretmeyen ve uzun süre dayanıklı seçilir. Tufting halılar, özel tasarım halılardır. Karo halılar, yerleri rahatlıkla değiştirilebilen halı çeşididir ve bu nedenle özellikle hastanelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Suni çim halılar dekoratif olarak kullanılan halılardır. Bukle halı diğer adıyla halıfleks olarak bilinen halı ise duvarda açık bırakmayan halı modelidir. Bunun yanında anti – bakteriyel olması ve ısı yalıtımı sağlamasıyla bilinmektedir.

Halı Fiyatları Ve İndirim Zamanları Nelerdir?

Halı fiyatları, halının kalitesi, iplik çeşidi, dokuma tipi, rengi, boyutu ve modeli gibi birçok nedene bağlı olarak değişmektedir. Birçok faktöre bağlı değişen fiyatlar konusunda istenilen boyut ve özellikler ile firmaya başvurup bilgi almak en sağlıklı yöntem olacaktır. Firmalar zaman zaman indirim yapmaktadır. İndirimli halılar için indirim zamanının takip edilmesi gerekmektedir.

Halı Seçerken Önemli Noktalar Nelerdir?

Halı seçiminde en önemli faktör halının mobilyalar ile olan uyumudur. Oda için mobilyaların ve perde seçimlerinin tamamlanmasının ardından halı seçimini yapmak daha etkili sonuçlar almayı sağlar. Halıların evde kullanım amaçlarına göre de tercih edilmesi oldukça önemlidir. Halılar evde modern çizgi ya da etnik ortamların oluşmasında büyük bir paya sahiptir.

Halı tercihlerinde hareketli ve desenli mobilyalar tercih edilen evlerde sade bir halı tercihi yapılmalıdır. Küçük odalarda açık tonlar olan bej, beyaz ve krem tonlarını kullanmak odayı olduğundan daha büyük gösterecektir. İddialı modeller seçmek isteyen kişiler daha çok kırmızı, bordo, lacivert gibi baskın ve koyu tonlar tercih ederek istedikleri evi oluşturabilir. Kapı girişleri, koridorlar gibi çok sık insanın geçtiği yerlerde halılar daha hızlı kirlendiğinden dolayı bu yerlerde halıları koyu renk tercih etmek gerekir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.