Filtre (0)
Toplam 120 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5

El Dokuması Halılar

Halıların en değerli olanları olarak bilinen ipek el dokuması halılar, özellikle ülkemizin Anadolu kesiminde oldukça fazla üretilmektedir. Özellikle büyük atölyelerde işlenen el dokuması ve ipek el dokuma halılar yabancı turistlerin en fazla tercih ettiği çeşitler arasında gelmektedir.

El Dokuması Halılar

El dokuması ile yapılan halılar ticari olarak yüksek kar getirdiği kadar işçiliği ile de dikkatleri çekmektedir. Halı dokuma tezgahlarında özel olarak el ile işlenebilen halıların ölçüleri de son derece önemlidir. Klasik halı ölçülerinde üretilebildiği gibi özel tasarım olarak da işlenebilen el dokuması halılar, özellikle renklerini canlı bir şekilde göstermesi ile bilinmektedir. El dokuması halılar kullanımlarının yanı sıra aksesuar veya dekorasyon olarak da kullanılabilir. Temizlenmesi de son derece kolaydır, aynı zamanda fazla kir tutmaz.

İpek El Dokuma Halılar

Klasik el dokuması halıların en önemli çeşidi olan ipek ile dokunmuş halılar ise ticari olarak klasiklerden daha fazla gelir getirebilmektedir. Özellikle kullanılan kumaşların kalitesini dokunmada kendini belli etmesi tercih edilme nedenleri arasında gelmektedir. İpek el dokuma halılar, klasiklerden farklı olarak genelde süs olarak tercih edilir. Yine istenilen ebatlarda üretimi yapılabilir. Halı tezgahlarında ipek el dokuma halılar tamamen el işçiliği ile üretilmektedir. El dokuması halıların yanı sıra ipek halıların hammaddesi ipek böceğinin kozası olarak bilinen ve ipek adı verilen yapıdır. Tamamen doğal olarak elde edilir ve halılarda da aynı şekilde değiştirilmeden veya kimyasal bir işlem geçirilmeden kullanılır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.