Filtre (0)
Toplam 1458 ürün görüntüleniyor.

Halı Alışverişinden Önce, Halı Ölçüsü Hesaplama

Yeni bir halı satın almak göründüğü kadar basit olmayabilir. Pek çok farklı model arasından eviniz için en uygun halıyı seçmek zor bir süreç olsa gerek. Halının malzemesinden temizliğine, renginden ölçülerine kadar düşünmeniz gereken pek çok detaya dikkat etmek gerekir.

Halılar evinize konfor ve stil katmanın yanı sıra diğer mobilyalarla uyumlu bir dekorasyon sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca ev içerisinde arklı fonksiyonlar tanımlamak açısından da önemlidir. Tüm bu işlevleri yerine getirebilecek doğru ölçülerde halı modelleri seçmek önemli bir noktadır.

Halı Ölçüleri Nasıl Alınır?

Sadece halılarınızı yenileyerek bile evin dekorasyonuna harika bir dokunuş yapabilirsiniz. Bunun için ev içerisindeki mobilya ve duvar renklerine uygun halı seçmenin yanı sıra halı ebatları göz önünde bulundurulmalıdır. Her odanın kullanım amacına ve genişliğine göre farklı halı ölçüleri vardır. Halı satın almadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktalar;

Alanın Ölçülerini Alın

Halı satın almadan önce ilk yapmanız gereken, odanın enini ve boyunu ölçmektir. Hataları en aza indirgemek için ikişer kere ölçülmelidir. Halılar genellikle standart ölçülerdedir. Alacağınız odanın genişliğine en uygun halıyı seçmek için kaplamasını istediğiniz alanın uzun boyutunu ölçmeniz gerekmektedir. Halının kaplayacağı alanı direkt hesap edemiyor ya da hayalinizde canlandıramıyorsanız, bir örtü ya da gazete yardımı ile alan ölçümü ve halının boyutlarına göre nasıl bir yeri kaplayacağını hesap edebilirsiniz.

Eşyalı Alanın Ölçülerini Alın

Salon, oda, mutfak, koridor gibi mobilyaların olduğu bir alan için halı alacaksanız, o halde mobilyaların kapladığı alanın ölçülerini de almanız gerekebilir. Halının kaymasını önlemek amacıyla, mobilyaların altına sıkıştırmak en ideal halı serme işlemidir.

Mobilyalar genelde duvara dayalı halde konumlandırılır. Fakat duvara dayanmayan, serbest mobilya alanlarında seçtiğiniz halının mobilyalarınızı kapsayacak kadar büyük olması idealdir.

Halının Şekline Karar Verin

Dikdörtgen ya da kare halılarda ölçü alma işlemi basittir. Fakat farklı tasarımlar söz konusu olduğunda biraz zorlanabilirsiniz. Farklı şekillerde halılar söz konusu olduğunda en çok tercih edilen halı modelleri yuvarlak halılardır. Yuvarlak şekilli halılar genellikle duvarların yamuk olduğu odalarda ya da ayırmak istediğiniz alanlarda kullanılır. Ayrıca mutfakta yemek masasının şekline göre tercih edilebilir.

Farklı tasarımlardaki halı boyutları evinizin dekorasyonuna ayrı bir hava katacaktır. Yuvarlak ya da farklı şekillerdeki halıların ölçülerini öğrendikten sonra yine kare ya da dikdörtgen halılarda olduğu gibi bir örtü ya da gazete yardımı ile sereceğiniz alanın hesaplayabilirsiniz.

Halının Yerleşimine Karar Verin

Halı yerleşimi yaparken, mobilyalara göre yerleştirmek önemlidir. Fakat odanın şeklini ve boyutunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Seçilen halı odayla orantılı bir biçimde, duvarlara dayanmadan konumlandırılmalıdır. Uzun halılar uzunlamasına yerleştirilirken; yuvarlak halılar ise tam ortaya konumlandırılmalıdır. Diğer yandan halının belirli bir alanı kaplaması gerekmektedir. Açıkta kalan alan gereğinden fazla olursa hoş bir görünüm olmayacağı gibi halı kullanımının amacına da ters düşecektir.

Evinizdeki her alanın halı ihtiyacı farklıdır. Halı ölçüleri ve yerleşimine karar verirken bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde eşsiz bir dekorasyon ortaya çıkarabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.