Desenli Halılar Bol Çeşit Halı.net'te

Desenli Halılar Bol Çeşit Halı.net'te

22 Şubat 2021
Bir şeklin genel olarak kullanım alanı içerisinde rengi ve çizgisi önceden belirlenmek şartıyla dokumaya uygun hale getirilmesidir. Dokunarak resmedilmesidir. Desen halıyı basit eşya olma konumundan kurtarmaktadır.

Halıda Desen Teknolojisi

Türk el sanatlarında halı ve kilimler önemli bir yer tutar. Halı ve kilimler dokunurken renk ve motiflerin, desenin olmaması onları basit kılar. Basit bir eşya durumuna düşürür. Birbirinden ayrı güzel her biri ayrı sanat eseri niteliğinde olan halıları basit bir eşya konumundan kurtarmak gerekmektedir. İşte tam da bu noktada devreye renk ve motifler, desenler girmektedir. Halıda desen güzellik demektir. Yapılan desenlerle desenli halılar oluşmaktadır.

Halıcılıkta Desen Nedir?

Halının kalitesine uygun olarak çizilmiş milimetrik kareli kağıtlar ile renkli plan şeklinde hazırlanmış resimlerine denilmektedir. Yapılması istenen halının deseni önceden düşünülmektedir. Yapılacak desenli halılar halının kalitesine uygunluk göstermelidir. Kareli kağıtların üzerindeki küçük karelerin her biri halıda birer düğümdür. Halıda atılan düğüm sayısı halının kalitesini göstermektedir.

Halıda Desen Neden Önemlidir?

Halılardaki desenler halılara milli bir özellik kazandırmış unsurlardır. Halılardaki desen halıların karakteri niteliğindedir. Desenler milletlerin sanatlarının kaynaklarından, kültürlerinden, gelenek ve göreneklerinden sentezlenmiştir. Bu sentez sonucunda da desen karakterleri oluşmuştur. Desenler halıyı basit eşya konumundan kurtarırlar. Desenler halılar yılların kültür birikimini yansıtan karakterleridir. Halılardaki desen çeşitleri gelenek, sosyal ve kültür farklılıklarından oluşmaktadır. Desenler ve motiflerle bezenmiş desenli halılar birer sanat eserleridir.

Desenli Halılar

Desen tüm halı veya kilimlerde görülen süsleme unsurlarındandır. Küçük karelerle başlayıp, madalyon gibi büyük şekillere göre değişiklik göstermektedir. Halılar motif çeşitlerine göre 5 gruba ayrılır.
1. Geometrik Motifler
Nokta, Üçgen, Çizgi (düz, eğri), Dikdörtgen, Kare, Eşkenar dörtgen, Altıgen, Yıldız, Sekizgen
2. Bitkisel Motifler
Ağaç motifleri: Servi, salkım söğüt, hayat ağacı ve palmiye...
Çiçek motifleri: Lale, karanfil, zambak, gül, sütun çiçekler...
Yaprak motifleri: Asma, sarmaşık yaprağı, çınar...
Meyve motifleri: Nar, üzüm, elma, kiraz...
Dal motifleri: Zig-zag dallar, düz, kıvrımlı dallar...
Sap motifleri: Çiçek, dallar ve yaprakları birbirine bağlayan motiflerdir.
3. Hayvan Motifleri
Ejderha, Akrep, Yılan, Ceylan, Kartal, Güvercin...
4. Karışık Motifler
Bitki, hayvan motiflerini geometrik bir şekilde bir araya getiren motif çeşitleridir.
5. Sembolik Motifler
Saç bağı, tarak, ibrik, kandil, kemer, sütun, insan, harf...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.